S.H.A. Main Page


Österreich

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. AC Klagenfurt                28 22 2  4 170:107 46
2. VEU Feldkirch                28 18 3  7 155: 99 39
3. HC Salzburg                  28 17 2  9 151:105 36
4. EV Wien                      28 14 5  9 129:113 33
5. SV Villach                   28 10 5 13 137:117 25
6. VEW Kapfenberg               28  9 5 14 122:149 23
7. EC Innsbruck                 28  8 2 18 117:164 18
8. WAT Stadlau                  28  2 0 26  82:209  4
 
Final Group                     GP  W T  L  GF:GA PTS
1. VEU Feldkirch                10  7 1  2  91: 31 19 (4)
2. AC Klagenfurt                10  6 0  4  54: 42 17 (5)
3. EV Wien                      10  6 1  3  60: 42 15 (2)
4. HC Salzburg                  10  4 1  5  44: 47 12 (3)
5. SV Villach                   10  3 4  3  45: 47 11 (1)
6. VEW Kapfenberg               10  0 1  9  30: 83  1 (0)

Relegation
EC Innsbruck - WAT Stadlau             6:5, 4:2, 6:2

S.H.A.

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. Levski Spartak Sofija        20 21  4 130: 56 42
2. Slavia Sofija                20 18  7 130: 50 36
3. CSKA Sofija                  20 16  9 142: 68 32
4. Akademik Sofija              20 10 15  82: 88 20
5. Metalurg Pernik              20 10 15  82: 88 20
6. Bulgaria U18                 20  0 25  31:231  0

S.H.A.

                                Gp  W T  L  GF:GA PTS
1. Vojens IK                    28 21 2  5 163: 85 44
2. Rödövre SIK                  28 18 2  8 125:109 38
3. Aab Aalborg                  28 18 0 10 141: 99 36
4. Frederikshaven IK            28 13 3 12 113:127 29

5. Herning IK                   28 13 2 13 152:131 28
6. Rungsted IK                  28 11 0 17  98:134 22
7. Helerup HIK                  28  6 2 20 100:163 14
8. KSF Kobenhavn                28  6 1 21  90:134 13

Relegation Games

Herning - KSF                          1-2 5:2, 2:4, 2:5
Rungsted - Helerup                     2-1 3:4, 2:1, 5:3

KSF - Rungsted                         0-2
Herning - Helerup                      1-2

Play off

Semifinal
Vojens - Frederikshaven                2-1 4:2, 3:5, 9:1
Rödövre - Aalborg                      2-0 3:1, 4:2

For 3rd Place
Aalborg - Frederiskhaven               2-1 2:1, 2:5, 2:1

Final Game
Vojens - Rödövre                       2-1 2:4, 6:3, 5:3 

S.H.A.

Suomi

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. TPS Turku                   36 23 6  7 180:120 52
 2. IFK Helsinki                36 22 6  8 170:116 50
 3. Tappara Tampere             36 22 5  9 187:121 49
 4. Ässät Pori                  36 15 8 13 176:165 38
 5. Kärpät Oulu                 36 16 6 14 177:185 38
 6. Kiekkoreipas Lahti          36 14 7 15 154:157 35
 7. SaiPa Lappeenranta          36 15 5 16 146:150 35
 8. Ilves Tampere               36 11 5 20 141:162 27
 9. Jokerit Helsinki            36  9 2 25 121:178 20
10. Lukko Rauma                 36  6 4 26 144:242 16

Play off

Qualifikation
Pori - Oulu                            2-1 5:4, 4:6, 6:4

Semifinal
Turku - Pori                           3-0 5:4, 5:3, 7:6
IFK - Tappara                          2-3 4:3, 9:2, 3:4, 1:2, 1:2

For 3rd Place
IFK - Pori                             2-1 7:3, 3:6, 4:2

Final
TPS Turku - Tappara Tampere            1-3 2:4, 0:4, 5:4, 2:3

S.H.A.

France
Champion: CSG Grenoble

S.H.A.

Deutschland

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. EV Landshut                 44 33 3  8 264:143 69
 2. EC Köln                     44 30 7  7 248:134 67
 3. ERC Mannheim                44 28 6 10 220:121 62
 4. SC Riessersee               44 22 6 16 180:137 50
 5. SB Rosenheim                44 19 6 19 173:165 44
 6. ESV Kaufberen               44 16 8 20 190:225 40
 7. SC Berlin                   44 17 6 21 142:176 40             
 8. EG Düsseldorf               44 17 3 24 197:198 37
 9. EV Füssen                   44 14 7 23 174 222 35
10. ERC Schwenningen            44 15 5 24 170:222 35  
11. VfL Bad Nauheim             44 12 4 28 176:257 28
12. ERC Freiburg                44  9 3 32 149:283 21

Play off

1st Round
Landshut - Düsseldorf                  2-0  6:2, 5:2
Köln - Berlin                          2-0 12:5, 5:0
Mannheim - Kaufberen                   2-1  6:3, 4:7, 3:1
Riessersee - Rosenheim                 0-2  3:4, 1:2

Semifinal
Landshut - Rosenheim                   1-2  0:5, 6:3, 3:4
Köln - Mannheim                        1-2  6:3, 2:4, 1:3

For 3rd Place
Landshut - Köln                        1-2 4:7, 8:6, 2:7

Final
Mannheim - Rosenheim                   0-2 2:6, 0:4 

S.H.A.

German Democratic Republic

                                                                    GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. Dynamo Berlin               DyB   6:1   4:1   4:1   6:1  10:1   10 10 0  0  54: 20 20
 2. Dynamo Weisswasseer         1:6   1:2   2:7   3:4   4:5   DyW   10  0 0 10  20: 54  0

DDR-Bestenermittlung

 1. Monsator Berlin 
 2. Einheit Crimmitschau 
 3. Motor Bad Muskau 
 4. Aufbau Halle 
 5. HO Lebensmittel Erfurt 
 6. Chemie 70 Rostock 

S.H.A.


Champion: Dundee Rockets

S.H.A.

Hungary

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. Dózsa Újpest Budapest        20 12 2  6 109: 77 26
2. Ferencváros Budapest         20 12 2  6  91: 73 26
3. Volán Székesfehérvár         20  4 0 16  71:121  8

S.H.A.

Italia

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. HC Bolzano                   32 29 2  1 181:107 60
2. SC Brunico                   32 18 5  9 143:125 41
3. HC Asiago                    32 17 6  9 198:160 40
4. HC Val Gardena               32 17 2 13 169:128 36

5. HC Merano                    32 14 4 12 193:179 36
6. SG Cortina                   32 12 3 17 172:179 27
7. HC Alleghe                   32  9 6 17 122:166 24
8. HC Valpellice                32  9 0 23 151:170 18
9. HC Varese                    32  2 2 28 109:224  6

                                GP  W T  L  GF:GA PTS Bonus
1. HC Bolzano                    6  5 0  1  40: 15 14 (4)
2. SC Brunico                    6  4 1  1  26: 18 12 (3)
3. HC Asiago                     6  2 0  4  24: 42  6 (2)
4. HC Val Gardena                6  0 1  5  16: 31  2 (1)

S.H.A.

National Hockey League

Clarence Campbell Conference
Norris Division                 GP   W  T  L   GF:GA   PTS
1. Minnesota North Stars        80  37 20 23  346:288   94
2. Winnipeg Jets                80  33 14 33  319:332   80
3. Saint Louis Blues            80  32  8 40  315:349   72
4. Chicago Blackhawks           80  30 12 38  332:363   72
5. Toronto Maple Leafs          80  20 16 44  298:380   56
6. Detroit Red Wings            80  21 12 47  270:351   54

Smythe Division                 GP   W  T  L   GF:GA   PTS
1. Edmonton Oilers              80  48 15 17  417:295  111
2. Vancouver Canucks            80  30 17 33  290:286   77
3. Calgary Flames               80  29 17 34  334:345   75
4. Los Angeles Kings            80  24 15 41  314:369   63
5. Colorado Rockies             80  19 13 48  234:308   51

Prince of Wales Conference
Adams Division                  GP   W  T  L   GF:GA   PTS
1. Montreal Canadiens           80  46 17 17  360:223  109
2. Boston Bruins                80  43 10 27  323:285   96
3. Buffalo Sabres               80  39 15 26  307:273   93
4. Quebec Nordiques             80  33 16 31  356:345   82
5. Hartford Whalers             80  21 18 41  264:351   60

Patrick Division                GP   W  T  L   GF:GA   PTS
1. New York Islanders           80  54 10 16  385:250  118
2. New York Rangers             80  39 14 27  316:306   97
3. Philadelphia Flyers          80  38 11 31  325:313   87
4. Pittsburgh Penguins          80  31 13 36  310:337   75
5. Washington Capitals          80  26 13 41  319:338   65

Stanley Cup

1st Round
NY Islanders - Pittsburgh              3-2 8:1, 7:2, 1:2, 2:5, 4:3ot
NY Rangers - Philadelphia              3-1 1:4, 7:3, 4:3, 7:5
Montreal - Quebec                      2-3 5:1, 2:3, 1:2, 6:2, 2:3ot
Boston - Buffalo                       3-1 3:1, 7:3, 2:5, 5:2
Minnesota - Chicago                    1-3 2:3, 3:5, 7:1, 2:5
Winnipeg - St. Louis                   1-3 3:4, 5:2, 3:6, 2:8
Edmonton - Los Angeles                 2-3 8:10, 3:2, 5:6, 3:2, 4:7
Vancouver - Calgary                    3-0 5:3, 2:1, 3:1

Conference SemiFinal
NY Islanders - NY Rangers              4-2 4:5, 7:2, 4:3ot, 5:3, 2:4, 5:3
Boston - Quebec                        3-4 4:3, 8:4, 2:3, 2:7, 3:4, 6:5ot, 1:2
St. Louis - Chicago                    2-4 4:5, 3:1, 5:6, 4:7, 3:2, 0:2
Vancouver - Los Angeles                4-1 3:2, 2:3, 4:3ot, 5:4, 5:2

Conference Finals
NY Islanders - Quebec                  4-0 4:1, 5:2, 5:4ot, 4:2
Vancouver - Chicago                    4-1 2:1ot, 1:4, 4:3, 5:3, 6:2

Final
NY Islanders - Vancouver               4-0 6:5ot, 6:4, 3:0, 3:1

S.H.A.

Nederland

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. Feenstra F. Heerenveen       28 24 0  4 223: 88 48
2. Roswell Nijmegen             28 19 2  7 172:113 40
3. Bisschop Amsterdam           28 17 3  8 166:116 37
4. Tilburg Trappers             28 16 1 11 153:111 33
5. HYS 80 Haag                  28 11 3 14 134:121 25
6. A.P.A. Eagles Den Bosch      28 10 3 15 117:163 23
7. Leeuwarden                   28  5 1 22 116:256 11
8. Kemphanen Eindhoven          28  3 1 24  87:200  7

Final Tournament

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. Feenstra F. Heerenveen       10  9 0  1  80: 28 18
2. Roswell Nijmegen             10  4 1  5  55: 59  9
3. Bisschop Amsterdam           10  3 2  5  42: 58  8
4. Tilburg Trappers             10  1 3  6  29: 61  5

S.H.A.

Norge

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. Valerengen IF Oslo          36 29 3  4 266:123 61
 2. Furuset IF Oslo             36 22 6  8 226:124 50
 3. IL Manglerud Star Oslo      36 21 6  9 224:136 48
 4. IL Viking Stavanger         36 21 5 10 188:120 47
 5. IL Stjernen Fredrikstad     36 19 5 12 163:151 43
 6. SK Frisk Asker              36 15 6 15 178:163 36
 7. IL Sparta Sarpsborg         36 15 6 15 160:165 36
 8. SK Djerv Bergen             36  8 6 22 131:252 22
 9. Hasle/Lören IL Oslo         36  7 0 29 124:237 14
10. Lamberit Lambartsätär       36  1 1 34 120:309  3

Semifinal
Furuset - Manglerud                    5:4, 4:7, 3:6
Valerengen - Stavanger                 8:7, 3:2

For 3rd Place
Viking - Furuset                       4:5, 3:6

Final
Manglerud - Valerengen                 1:9, 5:7

S.H.A.

Polska

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. GKS Zaglebie Sosnowiec      36 30 3  3 237: 88 63
 2. KS Podhale Nowy Targ        36 26 2  8 222:102 54
 3. GKS Naprzód Janów           36 22 7  7 172:104 51 
 4. Polonia Bytom               36 18 3 15 138:129 39
 5. LKS Lod¾                    36 15 3 18 111:154 33
 6. GKS Katowice                36 11 7 18 121:138 29
 7. GKS Tychy                   36 12 4 20 167:192 28
 8. Baildon Katowice            36 11 4 21 135:211 26
 9. Budowlani Bydgoszcz         36 10 5 21 117:153 25
10. Cracowia Krakow             36  5 2 29 103:252 12

S.H.A.

Romania

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. Steaua Bucuresti             35 29 3  3 252: 87 78
2. Dynamo Bucuresti             35 38 0  6 247:117 76
3. SC Miercurea Ciuc            35 34 4  6 220:111 72
4. Dunarea Galati               35  9 1 25 128:265 19
5. Progresul M. Ciuc            35  5 2 28 108:278 12
6. Avintul Gheorgheni           35  5 1 29 112:325 11

S.H.A.

Sojuz...

                                GP  W  T  L  GF:GA PTS
 1. CSKA Moscow                 44 38  2  4 252: 87 78
 2. Spartak Moscow              44 38  0  6 247:117 76
 3. Dinamo Moscow               44 34  4  6 220:111 72
 4. Torpedo Gorkij              44 22  5 17 159:140 49
 5. Sokol Kyiv                  44 20  5 19 154:149 45
 6. Traktor Èeljabinsk          44 12 10 22 151:183 34
 7. SKA Leningrad               44 13  8 23 117:155 34
 8. Dynamo Riga                 44 13  5 26 147:181 31
 9. I¾stal I¾evsk               44 11  8 25 134:196 30
10. Krilja Sovetov              44 13  4 27 140:215 30
11. Chimik Voskressensk         44 10  5 29 126:197 25
12. Kristall Saratov            44 11  2 31 131:247 24

Teams from Place 9 - 12 played with four best teams from 1st league
and team on place 12 relegated down.

                                GP  W  T  L  GF:GA PTS 
 9. I¾stal I¾evsk               60 25  8 27 226:248 58
10. Krilja Sovetov              60 24  4 32 224:272 52
11. Chimik Voskressensk         60 22  7 31 195:230 51
12. Kristall Saratov            60 21  2 37 215:308 44

best teams from 1st league
 1. Salavat Ulaev Ufa           76 53  6 17 402:230 112
 2. Sibir Novosibirsk           76 52  2 22 449:254 106
 3. Dynamo Minsk                76 42 10 24 347:245  94
 4. SK Urickovo Kazaò           76 41  5 30 295:284  87 

For 5th Place                   GP  W  T  L  GF:GA PTS
 5. Sokol Kyiv                  56 29  5 22 215:192 63
 6. Traktor Èeljabinsk          56 18 11 27 198:228 47
 7. SKA Leningrad               56 16 10 30 155:214 42
 8. Dynamo Riga                 56 17  6 33 202:234 40 
 
Final Group                     GP  W  T  L  GF:GA PTS 
 1. CSKA Moscow                 47 40  3  4 269: 91 83
 2. Spartak Moscow              47 39  0  8 258:135 78
 3. Dinamo Moscow               47 36  5  6 233:117 77
 4. Torpedo Gorkij              47 22  5 20 164:157 49

S.H.A.

Spain

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. Vizcaya Bilbao              20 17 1  2 213: 56 35
 2. FC Barcelona                20 17 1  2 214: 50 35
 3. CHH Jaca                    20 11 0  9 107: 82 22
 4. Txuri Urdiò San Sebastian   20  9 0 11  98:132 18
 5. CHH Puigcerda               20  4 0 16  85:182  8
 6. Alaviz Vitoria              20  1 0 19  53:268  2 

S.H.A.

Sverige

                                GP  W  T  L  GF:GA PTS
 1. Färjestad BK                36 20  7  9 146:108 47
 2. Björkloven                  36 19  4 13 143:117 42
 3. AIK Stockholm               36 15  9 12 136:123 39 
 4. MoDo Alfredshem             36 15  7 14 149:135 37
 5. Skelleftea                  36 15  6 15 129:111 36
 6. Leksand IF                  36 13 10 13 155:162 36
 7. Västra Frölunda             36 14  7 15 132:130 35
 8. Brynäs Gävle                36 14  6 16 122:138 34
 9. Djurgarden Stockholm        36 11  8 17 109:128 30
10. Södertälje SK               36 10  4 22 106:175 24

Semifinal
Färjestad - AIK Stockholm              0-2 4:5, 0:4
Björkloven - MoDo                      2-0 4:3, 6:3

Final
AIK Stockholm - Björkloven             3-2 0:2, 3:2, 4:3, 2:4, 3:2

S.H.A.

Schweiz

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. EHC Arosa                    28 15 6  7 133: 94 36
2. EHC Kloten                   28 15 2 11 136:109 32
3. HC Davos                     28 12 6 10 110:112 30
4. SC Langnau                   28 12 5 11 122:125 29
5. HC Fribourg                  28 11 7 10 108:112 29
6. EHC Biel                     28 10 3 15 117:134 23
7. SC Bern                      28  8 7 13  96:111 23
8. SC Zürich                    28  9 4 15 103:128 22
  
Final Group                     GP  W T  L  GF:GA PTS
1. EHC Arosa                    10  8 0  2 198:127 34 (a half from points from)
2. HC Davos                     10  7 0  3 162:151 29 (15                 Basic Round - 18)
3. EHC Kloten                   10  4 1  5 174:157 25 (16)
4. SC Langnau                   10  4 0  6 166:177 23 (15)
5. HC Fribourg                  10  4 0  6 147:160 23 (15)
6. EHC Biel                     10  2 1  7 160:195 17 (12)

S.H.A.

United States

Central Hockey League

Northern Division               GP  W T  L  GF:GA  PTS
1. Salt Lake City Golden Eagles 80 47 3 30 368:329 97 
2. Cincinnati Tigers            80 46 4 30 375:340 96
3. Indianapolis Checkers        80 42 5 33 319:259 89
4. Nashville South Stars        80 41 4 35 313:319 86

Southern Division 
1. Wichita Wind                 80 44 3 33 343:289 91
2. Tulsa Ice Oilers             80 43 1 36 355:324 87
3. Dallas Blackhawks            80 37 6 37 394:382 80
4. Oklahoma City Stars          80 25 1 54 300:397 51
5. Ft. Worth Texans             80 20 3 57 273:401 43

Quarter-Finals
Salt Lake City - Oklahoma City         3-1
Cincinnati - Dallas                    3-1
Wichita - Nashville                    3-0
Indianapolis - Tulsa                   3-0

Semi-Finals
Salt Lake City - Dallas                2-4
Wichita - Indianapolis                 0-4

Adams Cup Finals
Indianapolis - Dallas                  4-2

Phil Espostio Trophy - Scoring Champion: Bobby Francis    OKC 80 GP, 48 G, 66 A, 114 PTS    
Tommy Ivan Award - Most Valuable Player: Bobby Francis    OKC 
Bobby Orr Trophy - Most Valuable Def.:   Dan Poulin       Nash. 
Terry Sawchuk Award - Leading Goalies:   Kelly Hrudey     Indy. 2.95 GAA
                                         Rob Holland      Indy. 3.41 GAA
Ken McKenzie Trophy -Rookie of the Year: Bobby Francis    OKC 
Bob Gassoff Trophy - Most Improved Def.: Dan Poulin       Nashville 
Reg Thomas Cincinnati - Iron Man Award:  Reg Thomas       Cincinnati 
Max McNab Trophy - Playoff MVP:          Kelly Hrudey     Indianapolis 
Jake Milford Trophy - Coach of the Year: Fred Creighton   Indianapolis 

All-Stars First Team: Kelly Hrudey (IND) - Dan Poulin (NAS), Mike Hordy (IND) -
Reg Thomas (CIN), Bobby Francis (OKC), Bobby Crawford (SLC)

Second Team: Andy Moog (WICH) - Dave Shand (CIN), Ross Cory (TUL) -
Mike Antonovich (NAS) + Perry Anderson (SLC), Bruce Boudreau (CIN), Kris Manery (TUL)

S.H.A.

Jugoslavija

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. HC Jesenice                  28 24 2  2 258:103 50 
2. Olimpia Ljublana             28 24 2  2 315: 62 50
3. Cinkarna Celje               28 16 4  8 179:127 36
4. Crvena Zvezda Beograd        28 11 3 14 144:166 25
5. Medve¹èak Zagreb             28 10 2 16 103:158 22
6. Partizan Beograd             28 10 1 17 123:177 21
7. Krajnska Gora                28  8 4 16 120:200 20
8. Spartak Subotica             28  0 0 28  85:334  0